Kettlebell Barbell Bodyweight
SFAG-R

Kettlebell dla początkujących. Odc.3 – Trening kettlebell. Trenować samodzielnie w domu czy w klubie z instruktorem?

Pewnie zadajesz sobie pytania:

 1. Czy mogę trenować samodzielnie w domu po zakupie odważnika?
 2. Czy filmy kettlebell na YouTube nie wystarczą mi do nauki treningu kettlebell?
 3. Co przemawia za tym, by trenować z instruktorem?
 4. Czy instruktor daje rady początkującym, czy muszę sobie radzić sam?
 5. Co daje trening w klubie?

Metoda hardstyle kettlebell ma swoją strategię jakości. Prawidłowa realizacja tej strategii – totalne zminimalizowanie ryzyka kontuzji – uzależniona jest od współpracy z certyfikowanym instruktorem StrongFirst. Metody nauczania stosowane przez instruktorów SFG (StrongFirst Girya) mają założenie, że tylko precyzyjna technika egzekwowana bez zbędnej łagodności 😉 da efekt w postaci treningu bezpiecznego i skutecznego jednocześnie. Pierwsza i najważniejsza zasada szkoły siły StrongFirst Pavla Tsatsouline’a to „Safety First”, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim. Jako jeden z kilku w Europie akredytowanych StrongFirst Gym dokładamy maksymalnych starań, aby nasi studenci czuli się z nami bezpiecznie, trenowali świadomie i mieli pewność, że opiekujemy się nimi z największą starannością.

centrum_kettlebell_kraków_trener
centrum_kettlebell_kraków_trening_swing

Na treningach dla kilkunastoosobowej grupy początkujących jest zwykle 2 instruktorów – jeden prowadzący trening, drugi wspierający. Obaj instruktorzy nie ćwiczą z uczestnikami zajęć, tylko uczą, obserwują, pomagają i poprawiają trenujących. Podobnie jest na grupach bardziej zaawansowanych. Studenci na żadnym stopniu zaawansowania nie są nagle pozostawieni samym sobie, a rola trenera nie ogranicza się jedynie do rozpisania przypadkowego treningu na tablicy i włączenia muzyki. Zgodnie z panującymi z naszym klubie zasadami instruktor opiekuje się powierzoną mu grupą od pierwszej do ostatniej minuty treningu nawet, jeśli tenże trening przeciągnie się odrobinę 😉

centrum_kettlebell_kraków_siła_to_kobieta

Wymagania wobec instruktorów hardstyle kettlebell w organizacji StrongFirst są bardzo wysokie. Dzięki temu to najlepiej przygotowani trenerzy, którzy przechodzą długi proces nauki, wymagające egzaminy z technik kettlebell, osiągów siłowych, metod szkoleniowych, a swoje kwalifikacje instruktorskie muszą odnawiać co 2 lata, ponownie przechodząc wszystkie testy siłowe i wytrzymałościowe. Egzaminów instruktorskich SFG1 średnio nie zalicza około 1/3 uczestników, co uzależnione jest od poziomu przygotowania kandydata do roli instruktora. Nie jest to więc kurs, który można łatwo zaliczyć z marszu. Instruktorzy to również studenci siły, a jak wiadomo do szkoły nie wystarczy pójść w jeden weekend, aby wszystkiego się nauczyć. To długotrwały proces. Kolejnymi stopniami w rozwoju instruktora hardstyle kettlebell są certyfikacje instruktorskie StrongFirst Bodyweight (SFB) i StrongFirst Lifter (SFL) oraz seminaria z Pavlem Tsatsoulinem, jak Plan Strong (zaawansowane programowanie treningu siłowego), Strong Endurance (sposoby budowania wytrzymałości siłowej, szybkości i mocy bez negatywnych dla organizmu skutków ubocznych), Second Wind (trening oddechowy i metody pracy nad lepszą i szybszą regeneracją). Najbardziej ambitni szkolą się dodatkowo, uczęszczając na te właśnie szkolenia i seminaria, biorąc udział jako asystenci na krajowych i zagranicznych kursach instruktorskich StrongFirst. Daje im to ciągły rozwój, który skutkuje  coraz lepszą opieką nad adeptami siły w grupach treningowych, które na co dzień prowadzą, czyli nad ćwiczącymi na zajęciach.

centrum_kettlebell_kraków_strongfirst_teamleader

Czyli tak: Twój instruktor Cię obserwuje, poprawia Twój sposób wykonywania ćwiczenia, mobilizuje do spróbowania na cięższym odważniku lub stopuje – gdy pomimo sugestii niepoprawnie wykonujesz ćwiczenie lub ze względu na „słabszy dzień” (a taki miewa każdy) – powinieneś ćwiczyć na lżejszym odważniku.

Teraz widzisz, filmy z YouTube można i warto sobie obejrzeć zanim pójdziesz na pierwszy trening lub po odpowiednio długim okresie świadomego trenowania z instruktorem. Ale bądźmy szczerzy, nie jest to najlepszy, a już na pewno nie jest to najbezpieczniejszy sposób trenowania z kettlebell.

Ćwiczyć w domu samemu? 

Jest to możliwe, ale po minimum 3 miesiącach treningu z instruktorem SFG i opanowaniu podstawowych technik i zasad bezpieczeństwa oraz poprawie wzorców ruchowych.

Czy jest dostępny trening online? Tak, Andżelika Stefańska-Kowalik prowadzi online coaching – napisz. Miej świadomość, że taka forma pracy z instruktorem będzie wymagała od Ciebie prowadzenia dziennika treningowego, nagrywania video z wykonywanych technik (tylko do wglądu dla trenera) i możliwe, że raz na jakiś czas bezpośredniego spotkania z trenerem, aby uzupełnić braki w technice wykonywanych ćwiczeń.

Dlaczego w grupie jest fajnie?

Trening w klubie z grupą to niesamowita energia i atmosfera, wspólna pasja i wysiłek, nasz język i żarty sytuacyjne, wzajemne wsparcie i poczucie bycia ważną częścią wspólnej społeczności zajawionej kettlami. Dużo też uczymy się od siebie nawzajem.

centrum_kettlebell_kraków_wigilia_klubowa

Wspólne trenowanie, także w parach czy w małych grupach integruje nas i uczy jak pomagać sobie w trakcie wykonywania ćwiczenia (asekuracja podczas podnoszenia kettle’a nad głowę). Ponadto w klubie są najlepsze warunki do tego rodzaju ćwiczeń. Do dyspozycji mamy bardzo duży wybór kettli, od 4 kg do 60 kg oraz drążki i sztangi. To wszystko bez ryzyka, że coś się niechcący zniszczy, meble, podłoga lub żyrandol 😉

Instruktor robi różnicę 

Jacy instruktorzy trenują w CKB Kraków? Certyfikowani, z pasją do swojego zawodu

 1. Andżelika Stefańska-Kowalik, StrongFirst Team Leader, SFG2/SFB/SFL/FSIS www.tigerzone.pl
 2. Piotr Kowalik, instruktor SFG2/FSIS/Indian Clubs www.kettlebellkrakow.pl/instruktorzy
 3. Aleksandra Matusik, instruktor SFG1/FS2/Indian Clubs www.kettlebellkrakow.pl/instruktorzy
 4. Gabriela Baran, instruktor SFG1/FS1 www.kettlebellkrakow.pl/instruktorzy
 5. Ewelina Grdeń, instruktor SFG1/SF2 www.kettlebellkrakow.pl/instruktorzy
 6. Grzegorz Błasiak, instruktor sportu ze specjalizacją Gimnastyka Sportowa www.kettlebellkrakow.pl/instruktorzy

Instruktorzy CKB Kraków podczas wspólnych swingów

centrum_kettlebell_kraków_instruktorzy

Jak jest oznaczony instruktor?

Charakterystyczna czarna koszula z logo SFG i napisem „INSTRUCTOR”. Jeśli koszulka jest w praniu, poznasz po charyzmie 😉

centrum_kettlebell_kraków_piotr_kowalik_sfg

Jaki dyplom ma instruktor?

Dyplom instruktorski StrongFirst obowiązuje przez 2 lata. Po tym  czasie wymagana jest recertyfikacja, czyli odnowienie uprawnień. Ponownie należy zaliczyć wszystkie wymagania siłowe i i wytrzymałościowe. Instruktorzy poddawani są testom, które muszą zaliczyć, aby przedłużyć swoje uprawnienia.

centrum_kettlebell_kraków_andżelika_stefańska_sfl

Dlaczego warto trenować w CKB Kraków? Ponieważ instruktorzy:

 1. Znają Cię po imieniu
 2. Spokojnie tłumaczą i uczą nowych ćwiczeń
 3. Wiedzą ile możesz podnieść
 4. Wiedzą kiedy Cię przystopować
 5. Zależy im na Tobie, chcą Twojego rozwoju
 6. Sami się rozwijają, biorąc udział w licznych szkoleniach i certyfikacjach
centrum_kettlebell_kraków_strongfirst_instruktor

Kiedy trenujemy? Sprawdź GRAFIK
Chcesz do nas dołączyć? SKONTAKTUJ SIĘ
Jak wyglądają nasze treningi? Zobacz na naszym FACEBOOKu

☎️ 663 52 04 52 📧 info@kettlebellkrakow.pl
Sala – Chełmońskiego 255
Sala – Królewska 67

Przeczytaj też:
Kettlebell dla początkujących. Odc. 1 – Trening kettlebell. Co to jest?
Kettlebell dla początkujących. Odc. 2 – Dla kogo jest trening kettlebell?
Kettlebell dla początkujących. Odc. 3 – Trening kettlebell. Trenować samodzielnie w domu czy w klubie z instruktorem?
Kettlebell dla początkujących. Odc. 4 – Trening kettlebell w Krakowie. Chełmońskiego czy Królewska?
Kettlebell dla początkujących. Odc. 5 – Trening kettlebell. Jak dobrać odważnik? Jaki ciężar na początek?
Kettlebell dla początkujących. Odc. 6 – Trening kettlebell. Jaki strój na trening?
Kettlebell dla początkujących. Odc. 7 – Trening kettlebell. Tempo treningu – czy dam radę?
Kettlebell dla początkujących. Odc. 8 – Jakie ćwiczenia z kettlebell robimy podczas treningu?
Kettlebell dla początkujących. Odc. 9 – Trening kettlebell. Jakie ćwiczenia na mobilność robimy?
Kettlebell dla początkujących. Odc. 10 – Co daje trening kettlebell i po jakim czasie zobaczę efekty?